Kalendarium klubu

1998 rok: Drużyna rozpoczęła rozgrywki w Częstochowskiej "B" klasie

2000 rok: Przekształcenie LZS Liswarta Popów do miana KS Liswarta Popów

2000/2001 rok: Awans do "A" klasy

2004/2005 rok: Awans do klasy "Okręgowej"

2008 rok: Zmiana nazwy klubu z KS Liswarta Popów na KS Kingway Popów

2010 rok: Powrót do pierwotnej nazwy KS Liswarta Popów

2010/2011 rok: Spadek do "A" klasy

Pierwsza wzmianka w gazecie

Popów zagra w Klasie "B"

Do rozgrywek 98/99 Klasy "B" Podokręgu Częstochowa zgłoszone zostały trzy nowe drużyny. Swe rezerwy wystawili Sparta Szczekociny oraz Orzeł Kiedrzyn, całkiem nowym klubem jest LZS Liswarta Popów.
        W Popowie o stworzeniu piłkarskiego klubu myślano już od kilku lat, wreszcie udało się pomysł zmaterializować. Kwotą kilku tysięcy złotych pomogła gmina, resztę dołożyli sponsorzy. Kadra zespołu liczy 20 zawodników, a oprócz miejscowych występować w niej będą Krzysztof Słomian i Tomasz Chyra z Gromu Miedzno. Grającym trenerem jest mający za sobą potyczki w Halniaku Maków Dariusz Leśniak. Prezesem klubu został Kazimierz Owczarek. Pierwszym oficjalnym spotkaniem Liswarty będzie pucharowy mecz z Naprzodem Ostrowy, który zostanie rozegrany 9 sierpnia o 17.00.

Herby

Z KART HISTORII...

Dziennik Zachodni                                                                                                           piątek, 28 kwietnia 2000 r.

LZS Liswarta Popów

Od pomysłu do działania

Gmina Popów, jest jedną z nielicznych, w których jeszcze do niedawna nie było zbyt wielu możliwości uczestnictwa w szeroko rozumianej kulturze.

Świetlice środowiskowe zlikwidowano w latach 70, domu kultury nigdy nie wybudowano, pomimo że opracowano jego piękny, perspektywiczny projekt. Nigdy nie działał tu również żaden klub sportowy (poza kilkoma sezonami kiedy to w rozgrywkach piłkarskich uczestniczył zespół z Więcek). Na nic zdały się starania młodzieży i garstki zapaleńców.
      Zmiany przyniosły dopiero lata 90. Postanowiono zorganizować klub własnymi siłami, wykorzystując wszystkie sprzyjające możliwości. Dzięki poświęceniu rodziców, nauczycieli, pracowników miejscowej szkoły, udało się przygotować odpowiednią bazę, czyli pełnowymiarowe boisko z zapleczem. Spotkanie wszystkich osób zainteresowanych utworzeniem klubu, zorganizowano wiosną 1998 roku. Jego inicjatorem był Andrzej Zatoń - dyrektor Szkoły Podstawowej. Przybyła na nie młodzież, władze gminy, przedstawiciele miejscowego biznesu oraz osoby, które potrafiły bezinteresownie zaangażować się w działalność przyszłego klubu. Pomimo przeciwności losu - tj. braku pieniędzy oraz zbyt krótkiego okresu do rozpoczęcia rozgrywek - wystartowano.
      Już na następnym zebraniu - 24 maja 1998 roku przyjęto zasady organizacyjne, wybrano tymczasowy zarząd (Kazimierz Owczarek – prezes. Andrzej Dębowski - wiceprezes, Krzysztof Pasternak - skarbnik oraz Waldemar Dębowski, Andrzej Zatoń, Dariusz Leśniak, Andrzej Ulatowski, i Tadeusz Szmidt). Uzyskane fundusze pochodziły ze zbiórek pieniędzy przeprowadzonych wśród właścicieli przetwórni, sklepów oraz mieszkańców. Zakupiono sprzęt sportowy, dwa komplety strojów, sfinansowano wydatki związane z przygotowaniem i odbiorem boiska.
      Po początkowych sukcesach klubu nastąpiły jednak nieoczekiwane porażki. Zamiast awansu do klasy „A”, na koniec pierwszego roku rozgrywek zespół zajął 3 miejsce. Sytuacja powtórzyła się w rundzie jesiennej sezonu 1999/2000.
      Obecnie kiedy mija druga rocznica powstania klubu, oddany zostanie do użytku nowy obiekt sportowy, wykonany w ciągu jednego roku, w większości za społeczne pieniądze. Powstała również druga drużyna juniorów, trenowana systematycznie przez nauczyciela - Roberta Związka.
      Przed dwoma tygodniami, w rozgrywkach piłkarskiej grupy "B" drużyna Liswarty Popów rozgromiła zespół Rolbudu Dubidze 4:0.
      - Robimy stałe postępy, idea jest taka żeby wychować własnych zawodników - mówi W. Dębowski. - Chcemy stworzyć odpowiednie zaplecze, aby w przyszłości nie było w Popowie „pustyni”. Wyjątkową atmosferę podczas meczów zawdzięczamy naszym wspaniałym kibicom.

LZS "Liswarta" Popów

źródło: Dawid Przygoda